Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

„Przedszkole dla każdego dziecka” - obywatelski projekt ustawy

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
1.03. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy„Przedszkole dla każdego dziecka”. Projekt prezentował Sławomir Broniarz, szef ZNP. Projekt zakłada finansowanie przedszkoli z budżetu państwa i daje dzieciom dwuletnim prawo do wychowania przedszkolnego. Podpisy pod tym projektem zebrane zostały w czasie poprzedniej kadencji Sejmu ale ustawa nie została uchwalona.

Broniarz przypomniał, że w Polsce obecnie edukacją przedszkolną objętych jest ok. 60 proc. dzieci, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie, a według wskaźników zakładanych przez Komisję Europejską w roku 2020 edukacją przedszkolną powinno być objętych 95 proc. dzieci.

Minister edukacji Krystyna Szumilas poinformowała, że w MEN trwają już prace nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Chodzi o to, by opieka przedszkolna była w części finansowana z budżetu państwa.

Projekt został skierowany do dalszych prac.

Tymczasem premier Donald Tusk mówił 1 marca w Brukseli, że rząd chce, by od 2013 r. uruchomić dotację dla przedszkoli; w przyszłym roku wynosiłaby ona 500 mln zł i z roku na rok, byłaby zwiększana w celu upowszechnienia tego rodzaju opieki na dziećmi.

Premier zaznaczył, że w tym momencie opowiada się raczej za dotacją, która częściowo odciąży rodziców i samorząd, jeśli chodzi o finansowanie przedszkoli. Jak poinformował rząd musi być z tą inicjatywą gotowy do lata, tak by w czerwcu w propozycjach budżetowych na 2013 r. znalazły się już konkretne rozwiązania.

ZNP, 23.02.2012, ZNP, 1.03.2012, Dziennik Gazeta Prawna, 1.03.2012
A.B./A.D., 1 marca 2012

Zobacz też:
Projekt „Przedszkole dla każdego dziecka” w komisjach sejmowych (marzec 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży