Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

„Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce”

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Komisja Europejska ogłosiła rok 2009 Rokiem Kreatywności i Innowacji. Działania związane z obchodami roku miały na celu zwrócenie uwagi na różnorodne czynniki, mogące przyczynić się do promowania kreatywności i innowacyjności. Chodziło m.in. o podkreślanie wagi kreatywności i przedsiębiorczości dla rozwoju osobistego, społecznego i gospodarczego oraz o pobudzanie kreatywnego myślenia i intuicji u najmłodszych.

Patronat MEN otrzymało 261 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje publiczne, szkoły, i firmy. Spośród 103 projektów zgłoszonych do Konkursu Komisja wyłoniła 10 laureatów, po dwóch w każdej kategorii.

W kategorii "kultura i sztuka" nagrodzona została: grupa stowarzyszeń i fundacji działających w miasteczkach położonych na obrzeżach Warszawy, które wspólnie zorganizowały Festiwal "Otwarte Ogrody". Złożył się nań szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, które odbywały się w prywatnych domach i ogrodach oraz w przestrzeniach publicznych. Drugą równorzędną nagrodę w tej kategorii otrzymali twórcy internetowej platformy MegaTotal.pl służącej do dystrybucji i promocji muzyki młodych zespołów.

W kategorii "edukacja" nagrody otrzymali: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie za warsztaty dla uczniów "Oswoić przestrzeń" oraz Zespół Szkół nr 26 w Toruniu i miasto Toruń za projekt "Rozmawiam, chociaż nie mówię", w ramach, którego niemówiący uczniowie szkoły uczyli się korzystać z urządzeń zastępujących mowę ludzką.

W kategorii "nauka i technika" nagrodzeni zostali: Polskie Radio Szczecin za magazyn komputerowy "Trącić myszką" i grupa RoboCAMP.pl z Gdańska za kursy robotyki i informatyki dla dzieci.

W kategorii "inicjatywy społeczne" nagrody przyznano: krakowskiemu Komitetowi Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica za akcję, podczas której rodzice czytają publicznie książki grupie dzieci oraz Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecin za projekt dotyczący współpracy między radami młodzieżowymi działającymi przy samorządach.

W kategorii "gospodarka i biznes" nagrody otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego za projekt, w ramach którego młodzi projektanci spotykają się z artystami ludowymi i przedstawicielami ginących zawodów i uczą się od nich. Równorzędną nagrodę przyznano firmie Magit za stworzenie sieci informacji i reklamy interaktywnej.

Serwis Nauka w Polsce, 1.03.2010
A.B./A.D., 1 marca 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży