Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

21 marca dniem talentów – apeluje minister Hall

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
„Chciałabym, żeby 21 marca każdego roku szkoły zrezygnowały z tradycyjnych lekcji na rzecz aktywności rozwijających zdolności poznawcze, artystyczne czy sportowe uczniów” – apeluje na stronie MEN Katarzyna Hall, minister edukacji.

Rzecznik resortu Grzegorz Żurawski: „Chodzi nam o to, by pierwszy dzień wiosny nie był już kojarzony z dniem wagarowicza, lecz z dniem talentów. Liczymy na to, że tego dnia szkoły zaproponują uczniom zajęcia zgodne z ich pasjami, tak by zamiast iść na wagary, woleli zostać w szkole.”

W wielu szkołach, szczególnie tych, które otrzymały tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, będą się tego dnia odbywały specjalnie przygotowane przez nauczycieli zajęcia.

GUS podaje, że w ubiegłym roku szkolnym z 2,2 mln uczniów podstawówek obowiązku szkolnego nie realizowało ponad 5,7 tys., a z pośród 1,3 mln gimnazjalistów – 3 tys. Wśród powodów jest też opuszczanie zajęć.

Ogólnopolska inauguracja Dnia Talentów odbyła się 21 marca w Centrum Nauki Kopernik. Wzięli w niej udział m.in. minister Katarzyna Hall i minister Bogdan Zdrojewski. W uroczystości wzięli także udział goście, a wśród nich ponad 1500 uczniów z 33 szkół z całej Polski, głównie z małych miejscowości z bogatą ofertą edukacyjną i osiągnięciami, które pozwoliły im się znaleźć w gronie Szkół Odkrywców Talentów.

Uczniowie i uczennice mogli bezpłatnie zwiedzać Centrum Nauki Kopernik oraz wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez naukowców i ambasadorów Roku Odkrywania Talentów.

Obecny rok szkolny minister edukacji narodowej Katarzyna Hall ogłosiła Rokiem Odkrywania Talentów, uznając odkrywanie i rozwijanie zdolności, pasji oraz talentów za ważne, choć dotychczas za mało doceniane zadanie systemu edukacji.

Ogólnopolska mapa placówek, zaangażowanych w odkrywanie i rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży zawiera już ponad 400 Szkół Odkrywców Talentów oraz prawie 500 Miejsc Odkrywania Talentów.

Rzeczpospolita, 20.03.2011, MEN, 21.03.2011
A.B./A.D., 20 marca 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży