Monitor.edu.pl / Felietony Kanał RSS: Monitor Edukacji

Kłopotów z maturą ciąg dalszy

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W Dzienniku Ustaw Nr 164, poz. 1154 i 1155 ukazały się dwa Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania. Mówiąc najkrócej, są to te akty prawne, w których zapisano zmiany egzaminu maturalnego zapowiedziane przez ministra.
Szczegółowy opis matury w 2007 roku i w następnych latach zamieścimy w Monitorze w poniedziałek 25 września. Tymczasem informujemy, że na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zaczęły się ukazywać aneksy do informatorów maturalnych, w których można znaleźć przykładowe arkusze egzaminacyjne poziomu podstawowego i rozszerzonego wraz z kryteriami oceniania. Dotychczas opublikowano język polski, język angielski, historię i matematykę. Przypominamy również, że tegoroczni maturzyści składają wstępne deklaracje dotyczące egzaminu do 30 września, ale na deklarację końcową mają czas do 20 grudnia 2006.
Z maili przysyłanych do Monitora wynika, że maturzyści 2007 odczuwają spory niepokój na myśl o egzaminie. To zrozumiałe. Do naturalnych obaw dołączył dodatkowy stres wynikający z niepewności. Nie wiadomo jeszcze, jak do zmiany matury odniosą się szkoły wyższe, czy zmienią kryteria naboru i kiedy je ogłoszą. Nie można jeszcze ocenić różnicy w wymaganiach poziomu podstawowego i rozszerzonego. Wiele wątpliwości budzi sposób przeliczania punktów uzyskanych na poziomie rozszerzonym na wynik poziomu podstawowego.
Czekamy na kolejne aneksy, przygotowujemy szczegółową analizę zmian.
Irena Dzierzgowska, 23 września 2006

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży