Monitor.edu.pl / Felietony Kanał RSS: Monitor Edukacji

Historia nie taka, jak zawsze - część 2

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Posty na fb Monitora z hasztagiem #historianietakajakzawsze to moja próba napisania czegoś o uczeniu historii tak, żeby nie była to historia rodem z podstawy programowej...

Drugi wpis o książkach "do historii" i zarazem pierwszy - ale na pewno nie ostatni - o książkach profesor Marii Janion. Na pierwszy ogień: "Niesamowita Słowiańszczyzna", która zupełnie zmieniła mój sposób uczenia o Mieszku i tak zwanych "początkach państwa polskiego" (które w X wieku ani nie było jeszcze państwem, ani nie było Polską, ale to na kiedy indziej). "Niesamowita Słowiańszczyzna" - razem z "Barbarzyńską Europą" profesora Karola Modzelewskiego, do której prof. Janion się odwołuje - odwracają tradycyjną opowieść "chrzest - wejście do kultury Europejskiej - hura". Profesor Janion stawia pytanie o utratę - o to, co zostało porzucone, odrzucone, zniszczone, zapomniane po to, by mogła się dokonać mieszkowa rewolucja polityczna. I w jaki sposób to, co odrzucone, żyje jako podziemny nurt naszej kultury, wiodąc "niesamowite" życie.

Ta książka jest ważna z całej masy powodów, więc ograniczę się do dwóch tylko. Po pierwsze - bo to Janion. Po drugie: bo to przykład czegoś, co nazwałabym roboczo książkami "heretyckimi": jedna z tych książek, w których nie-historyczka przynajmniej częściowo wkracza na pole historyczne: tylko częściowo w tym przypadku, bo to przecież z założenia nie jest książka o historii, to jest książka, która historii używa. Z takich wkroczeń wynikają niekiedy fantastyczne rzeczy, bo osoby spoza pewnej dziedziny potrafią czasem zupełnie zmienić punkt widzenia. Oraz, jak w tym przypadku, potrafią zrobić z wiedzy takie użytki, których specjaliści i specjalistki unikają, a które otwierają nowe możliwości intelektualne.
Anna Dzierzgowska, 16 marca 2020

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży